Chów kur niosek

 

Firmy w Polsce rezygnują z jaj z chowu klatkowego

Obserwując dynamiczny trend rezygnacji z jaj z chowu klatkowego w Polsce oraz nadchodzące zmiany legislacyjne w Unii Europejskiej, zachęcamy Państwa do stopniowej transformacji na systemy bezklatkowe. 

  • 171 firm działających w Polsce, w tym największe sieci handlu detalicznego, zobowiązały się wycofać jaja klatkowe do końca 2025 roku. 40% z nich wdrożyło już swoje zobowiązania w życie. Firmy te potrzebują dostawców jaj z chowu ściółkowego, wolnowybiegowego i ekologicznego.
  • 69% Polek i Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu chowu klatkowego kur (Biostat, grudzień 2024).
  • Na poziomie Unii Europejskiej rozważane jest wprowadzenie zakazu chowu klatkowego kur niosek w najbliższych latach. Jest to wynik inicjatywy obywatelskiej podpisanej przez ponad 1,3 mln Europejek i Europejczyków. Podobne zakazy już teraz obowiązują w Austrii, Niemczech, Luksemburgu, Danii i Czechach.

Producenci jaj odchodzą od klatek

Dziesiątki producentów jaj w Europie i na świecie, w tym Eurovo, Balticovo, Avril Group, Noble Foods i Nortura, zobowiązało się zrezygnować z chowu klatkowego w najbliższych latach.

Takie zobowiązania to sygnał dla firm z branży spożywczej i HoReCa, że będą mieć dostawców jaj z chowu bezklatkowego.

Warto zrezygnować z każdego rodzaju klatki, w tym tzw. klatek wzbogaconych, systemów kombinowanych, tymczasowego dostępu, chowu w małych grupach (kolonie) czy jakiejkolwiek innej formy klatki.

Jesteśmy otwarci na rozmowy

Jesteśmy w dialogu z przedstawicielami branży jajecznej. Z ogromną chęcią poznamy także Państwa spojrzenie na obecnie zachodzące zmiany w rynku spożywczym i drobiarskim. Chcemy wspierać firmy we wprowadzaniu zmian, dostarczać potrzebnych informacji i wspólnie pracować na rzecz poprawy warunków życia zwierząt.