Hodowla kur niosek

Dlaczego konieczne jest odejście od chowu klatkowego?

Obserwując silny trend biznesowy rezygnacji z jaj z chowu klatkowego oraz perspektywy zmian legislacyjnych w Unii Europejskiej, jesteśmy przekonani, że w Państwa interesie jest już teraz podjąć oficjalne decyzje o transformacji w systemy bezklatkowe.

Zachęcamy Państwa do bycia częścią zachodzących zmian i dołączenia do producentów jaj, którzy zobowiązali się do rezygnacji z klatek w najbliższych latach.

Co mogą Państwo zrobić?

Mogą Państwo zdecydować się na oficjalne zobowiązanie do rezygnacji z chowu klatkowego, w tym z systemów kombinowanych.

Ponad 90 producentów jaj w Europie i na świecie, w tym Eurovo, Balticovo, Avril Group, Noble Foods i Nortura, zobowiązało się już zrezygnować z chowu klatkowego w najbliższych latach. W Polsce pierwszą taką deklarację poczynił Aktiw Sp. z o.o., zapowiadając, że już na początku 2023 zrezygnuje zupełnie z produkcji klatkowej. 

Jakie korzyści płyną z rezygnacji z chowu klatkowego?

  • Podejmując oficjalną decyzję o rezygnacji z chowu klatkowego, wyjdą Państwo naprzeciw oczekiwaniom branży spożywczej, handlowej i HoReCa – ponad 140 firm w Polsce i ponad 2200 na świecie jest w trakcie procesu rezygnacji z jaj chowu klatkowego i potrzebuje dostawców jaj i produktów jajecznych z chowu bezklatkowego.

 

  • Przygotują się Państwo także na zmiany prawne – na poziomie Unii Europejskiej omawiana jest obecnie perspektywa wprowadzenia zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich, w tym kur niosek. Potencjalny zakaz chowu klatkowego może wejść w życie w całej Unii już w 2027 roku. Podobne zakazy już teraz obowiązują w Austrii, Niemczech, Luksemburgu, a niedługo w Czechach.

 

  • Będą mieć Państwo także pozytywny wpływ na tworzenie rynku bardziej przyjaznego zwierzętom poprzez eliminowanie najokrutniejszych form hodowli, co jest doceniane przez konsumentów. Według badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Biostat w 2022 roku, aż 81% Polaków jest zdania, że hodowla klatkowa nie zapewnia tym zwierzętom odpowiednich warunków do życia, a 62,4% ankietowanych uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz hodowli klatkowej kur niosek. 

 

  • Wydanie deklaracji wycofania klatek może być z jednej strony decyzją związaną ze zrównoważonym rozwojem, bazującą na chęci zapewnienia zwierzętom godnych warunków życia, a z drugiej strony może stanowić odpowiedź na bardzo konkretne oczekiwania klientów i przygotowanie na nadchodzące zmiany legislacyjne.