Lista firm

Sprawdź nasz monitoring postępu firm we wdrażaniu zobowiązań.

Kury nioski

Ośmiu na dziesięciu Polaków uważa, że hodowla klatkowa nie zapewnia kurom odpowiednich warunków do życia (Biostat, 2022). Dzięki rosnącej świadomości konsumentów firmy rezygnują z używania i sprzedawania jaj klatkowych, zmieniając globalny rynek na rzecz chowu ściółkowego, wolnowybiegowego i ekologicznego. Struktura systemu hodowli kur w Polsce ulega wyraźnym zmianom, udział alternatywnych systemów chowu sukcesywnie rośnie.

Kurczęta brojlery

Dziewięciu na dziesięciu Polaków uważa, że warunki hodowli kurczaków na mięso powinny ulec poprawie (Biostat, 2020). Inicjatywa European Chicken Commitment (ECC) w szczególności ma na celu likwidację ras szybko rosnących, zmniejszenie zagęszczenia hodowli, poprawę ogólnych warunków bytowych w kurnikach i zminimalizowanie bólu podczas uboju. Firmy przystępujące do porozumienia ECC zobowiązują się do współpracy jedynie z dostawcami przestrzegającymi podwyższonych norm dobrostanowych w hodowli kurczaków.

Zwierzęta futerkowe

Hodowla zwierząt na futra wiąże się z ogromem cierpienia zwierząt. 71,9% Polek i Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być dopuszczalne (Biostat, 2021). W ciągu ostatnich kilku lat rynek znacznie się zmienił. Ze względu na niepodważalne argumenty etyczne i środowiskowe, wiele krajów m. in. Wielka Brytania, Austria, Niderlandy i Czechy, wprowadziło zakaz hodowli zwierząt na futra, a coraz więcej światowych domów mody oraz popularnych marek rezygnuje ze sprzedaży naturalnych futer